Nechte se okouzlit národním parkem Les Calanques na jihu Francie

Lenka Králová
Francie
Rady & tipy na cesty

Les Calanques je jediný národní park v Středomoří, který zahrnuje jak pozemní, ostrovní tak i mořskou část. Rozkládá se na 3 územích – Marseille a přilehlé ostrovy, Cassis a La Ciotat. Biodiverzita NP čítá 140 chráněných suchozemských a živočišných druhů a 60 mořských druhů. Park je tvořen vápencovými skalami, které jsou částečně zatopeny vodou. Jde o zbytky starých ústí řek, které byly později prohloubeny ledovcem a po skončení poslední doby ledové zatopeny mořem. Jsou tedy takovou středomořskou obdobou fjordů. Ráz krajiny dokresluje tyrkysová voda Středozemního moře s množstvím plachetnic. Pokud byste chtěli vjet do parku na plachetnici, dejte si pozor, do zóny parku smějí vplouvat jen plavidla do 20 m délky. O dalších omezeních se informujte v turistickém centru.

Výchozím bodem pro pěší i lodní výlety do Calenques je malý rybářský přístav Cassis. Z Marseille se sem lze dostat asi za 20 min vlakem. Nádraží je kousek za městem. Dnes také letovisko známé vynikajícím vínem. Kdysi tu pobývali např. spisovatelka Virginie Woolf nebo malíři Henri Matisse či Salvator Dalí. Jako v celé Francii i zde najdete výbornou patisserii, množství kavárniček a restaurací. Dejte si snídani v přístavu a pozorujte probouzející se město. Pokud nemáte k dispozici auto, do Cassis se za pouhých 20 min dostanete vlakem z Marseille. Nádraží je kousek za městem, ale i to se dá v pohodě dojít pěšky.    

V NP je hojně navštěvovaná zátoka Calanque d'En-Vau, kam z centra Cassis dorazíte do hodiny. Určitě si vezměte dobré boty, po cestě budete překonávat nejedno převýšení. V celém národním parku je kamenitý terén střídající prašné cesty. Nemusíte se však bát, cestu zvládli děti i senioři. V zátoce se můžete vykoupat, takže si nezapomeňte plavky, později byste litovali. Další vyhledávaný bod je Massif des Calanques. O možnosti cesty z Marseille se informujte v turistickém centru.

Moje doporučení:

  • Určitě se zastavte v centru Cassis alespoň na zmrzlinu nebo palačinky, okouzlí vás svoji atmosférou, o jídle nemluvě.
  • Les Calanques je také vyhledávaným místem horolezců a bikerů. Po cestě jich určitě pár potkáte. O dalších aktivitách v parku se můžete informovat zde.
  • Nenechte se oklamat chladným ránem, slunce vás může na cestě potrápit i v září.
  • Vyražte brzo ráno, kvůli slunci i počtu turistů. Ročně navštíví park přibližně 2 miliony návštěvníků.

Zdroj článku naleznete zde.

79 Zobrazení